Vyhledávání

Drobečková navigace

Karlov > Služby > Poradna > Často se ptáte

Často se ptáte. Otázky a odpovědi

Upozorňujeme návštěvníky těchto stránek, že dotazy na doplatky u léků odpovídáme pouze při osobní návštěvě v lékárně. Chceme držet pro Vás přijatelné doplatky, ale zároveň je příliš neukazovat konkurenci. Děkujeme za pochopení.

Elektronické recepty - užitečné informace zde

Co se rozumí pod pojmem generická substituce?

Informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivého přípravku najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví

Jak dlouho platí recept a kolik balení léku můžu dostat?

Platnost eReceptu je stejná jako u „klasických“ papírových receptů. eRecept je lékařský předpis, pouze v elektronické podobě.

Obvyklá platnost receptu je 14 dní, existují však určité výjimky:

  • antibiotika a chemoterapeutika: 5 kalendářních dní
  • recept vystavený pohotovostní službou: 1 den následující po dnu jeho vystavení
  • opakovací recept: 6 měsíců, nestanoví-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení, nejdéle však 1 rok od jeho vystavení

Nově lze napsat na recept 1 balení léku bez ohledu na jeho velikost anebo více balení léku, ale tehdy maximálně na pokrytí léčby trvající 90 dnů. Lékárníci toto musí od 11. 3. 2008 hlídat a případně upravovat. Víc jim pojišťovny za recept neproplatí.

Z následující tabulky lze zjistit kolik balení pojišťovna proplatí ( vlevo tučně velikost balení např.počet tablet, nahoře tučně množství užité za den, v průsečíku řádku a sloupce počet balení)

Jak je to s poplatky na výdej léků?

Od 1. 1. 2015 se regulační poplatky za recepty ze zákona nevybírají.