Drobečková navigace

Úvod > Poradna > Často se ptáte

Otázky a odpovědi

zde klikni pro vlastní dotaz.

Upozorňujeme navštěvníky těchto stránek, že dotazy na doplatky u léků odpovídáme pouze při osobní návštevě v lékárně. Chceme držet pro Vás přijatelné doplatky, ale zároveň je příliš neukazovat konkurenci. Děkujeme za pochopení.

Proč lék stojí všude jinak? Odkazujeme na stránky České lékárnické komory

Co se rozumí pod pojmem generická substituce?

Informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivého přípravku najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví

Jak dlouho platí recept a kolik balení léku můžu dostat?

       Od 25.2.2008 byla nově stanovena doba platnosti receptu na 14 dnů včetně dne vystavení receptu. Výjimkou jsou recepty na tzv. antibiotika, kde je platnost 5 dnů a recepty z pohotovosti, které jsou platné jen 24 hodin.
       Nově lze napsat na recept 1 balení léku bez ohledu na jeho velikost anebo více balení léku, ale tehdy maximálně na pokrytí léčby trvající 90 dnů. Lékárníci toto musí od 11.3.2008 hlídat a případně upravovat. Víc jim pojišťovny za recept neproplatí.

Z následující tabulky lze zjistit kolik balení pojišťovna proplatí ( vlevo tučně velikost balení např.počet tablet, nahoře tučně množství užité za den, v průsečíku řádku a sloupce počet balení)

                                                       

Kde najdu kolik platí za lék pojišťovna?

         Všeobecná zdravotní pojišťovna vydávala pravidelně (obvykle čtvrtletně) tzv. číselník,
ve kterém stanovuje výši úhrad léčivých přípravků. 

Od 1.1.2008 tato povinnost přešla na Státní ústav pro kontrolu léčiv.

                                                                                                                       

Jak je to s poplatky na výdej léků?

Od 1.1.2015 se regulační poplatky za recepty ze zákona nevybírají.   Níže uvedené info platilo do 31.12.2014.

Platí se 30Kč za recept na léky hrazené zdravotní pojišťovnou. Také to znamená, že pokud není lék hrazen pojišťovnou nebo je u léku poznámka Hradí nemocný, tak se poplatek neplatí.

Pokud je z receptu některý lék vypsán lékárníkem na tzv. výpis z receptu, platí se při prvním výdeji tohoto léku. Když jsou vypsána všechna balení daného léku, lékárník to pozná podle poznámky Poplatek nevybrán a vybere jej až při výdeji na tento výpis.

Při výdeji na opakovací recept se poplatek vybírá při každém opakovaném výběru léku znovu. Opakovací recepty platí vě většině případů 6 měsíců a nesmí být na návykové látky, efedrin a pseudoefedrin.

Poplatek se nevybírá od osob ze zákona osvobozených od poplatku, což je nutno vhodně doložit (například potvrzením, že osoba se nachází v tzv. hmotné nouzi).

 

   

20. 2. Oldřich

Zítra: Lenka

Najít na internetu

www.google.cz

E-SHOP

http://www.lekarna-doktorka.cz/

Poradna

příspěvků: 325

Návštěvnost stránek

158592
2010-lekarna-karlov-footer.png